A mai oktatási rendszerünk arra van kitalálva, hogy szorongó, önmagukban bizonytalan gyerekeket neveljen ki, akik aztán a saját problémájukban elmerülve nem kérdőjelezik meg mások döntését. A mai oktatási rendszerünk a társadalmi egyenlőtlenségeket mellőzve játszik egyenlősdit, miközben éppen ezzel okoz súlyos egyenlőtlenséget. A mai oktatási rendszerünk életeket tesz tönkre, és amikor baj történik, kiemel valakit bűnbakként, de önmaga soha nem változik.
Pontosan erről szól a 13 Reasons Why (magyarul 13 okom volt) című sorozat. Az ismertetőben ezt lehet róla olvasni: Clay, egy tinédzser srác, akinek Hannah nevű barátnője az események kezdete előtt két héttel öngyilkosságot követett el. A lány egy dobozba zárt felvételt hagyott hátra barátjának, melyben megindokolja, miért fogja kioltani saját életét, és megnevez 13 embert, aki ehhez a döntéséhez vezette.
A szorongás az iskolában megszokott, olyannyira, hogy a diákok maguk is csak legyintenek rá, mondván, ilyen a középiskola, és el kell viselni. Az amerikai súlyos példa ellenére, ami bár idehaza egy kicsit szélsőségesnek tűnhet, a problémák gyökerei nálunk is jelen vannak. Az önismeret hiánya, a tinédzserkori önismereti válság, a teljesítménykényszer, a szülői és a tanári nyomás, a konkrét jövőkép hiánya, a szocializációs nehézségek, stb... mind-mind egyszerre okai és következményei ennek a szoronságnak. Úgyhogy amikor a diák elmegy az iskolába, azt követeli a világtól, hogy az intézmény egyfajta safe space legyen. (Safe space, azaz biztonságos burok, azonban itt a biztonság nem fizikai, hanem lelki értelemben értendő. Azaz elvárják, hogy az intézményben semmilyen lelki vagy éppen elméleti konfrontáció ne történjen, így az adott intézmény egyfajta második otthonként funkcionáljon).
De az iskola semmilyen körülmények között nem lehet safe space, hiszen fel kell készítenie a magánéleti, egyetemi és munkahelyi konfliktusok kezelésére. És valamiért mégsem teszi. Miért? Azért mert a legtöbb iskola csak eljátsza, hogy ők erre képesek, és valójában egyfajta ál safe space-t kínálnak, amely során egyszerre akarnak teljes biztonságot és valódi felkészültséget nyújtani. A kettő együtt azonban nem működhet, ahogy ez a sorozatban is megmutatkozik.
Az iskola úgy tesz, mintha kezelné a szorongás válságát, azonban csak hamis megoldásokat nyújt. Ebből adódóan nem csoda, ha valaki öngyilkossághoz vetemedik, mert azt hiszi, számára már nem lesz jobb, hiszen kipróbálta az összes lehetőséget, amik kudarcba fulladtak.