Hihetetlen, máris eltelt több mint egy hónap 2019-ből. Hogy halad az önmegvalósítás? És mi a helyzet a fogadalmakkal? Hogy állnak a teendőid az új, szép, csinos határidő naplódban?
Nos, én nem igazán hiszek a januárban, mint az álmaink és céljaink megvalósításának szimbólumában, de a februárban, az október 15-ben és a július 2-ben már annál inkább. Nem számít, hányadika van éppen, hiszen az elhatározás és a munka nem dátumhoz vagy eseményhez kötött. Éppen ezért vallom azt, hogy a január a konkrét célok kikísérletezgetésének és a felkészülés ideje legyen, hogy az év további részében meglegyen a kellő motiváció és energia.
Éppen ezért csinálok már harmadik éve egy saját készítésű naptárt. Eddig Photoshop-ban terveztem magamnak egyet, de most ki akartam próbálni valami újat, és kézzel hoztam össze egyet, ami a Fiók tárgybeli hozzájárulása nélkül nem valósulhatott volna meg. Ebben a bejegyzésben arra kaphatsz választ, miért érdemes egy saját naptár mellett dönteni, és azt mi alapján készítsd el.
A hatékonyság mindenek előtt
Ismered azt a helyzetet, amikor valakivel éppen beszélsz egy bizonyos program tervezéséről telefonon, és hirtelen elő kellene venni a naptáradat, de a géped épp a kikapcsolt állapotban van, a telefonodon meg, nos, éppen telefonálsz? Velem valamiért állandóan előfordul, és vizuális típusként a tervezgetés során nagyon szeretném látni a naptárat, a teljes hónapot, a heteket. Ezt leginkább azért kedvelem, mert sokszor nem jut eszembe egy távolabbi időpontra tervezett program, de ha látok egy teljesen mindegy, milyen naptárat, az esemény még akkor is beugrik, ha nincsen oda leírva. A naptárnak köszönhetően sokkal fókuszáltabb tudok lenni, ezért bátran ajánlom használatát bárkinek, aki szintén vizuális személyiség.
Készíts magadnak egyet!
Ha szeretnétek, írhatok egy Photoshoppal kapcsolatos bejegyzést is, de most nem tenném, mert nem szeretnék senkit sem összezavarni a szakmai kifejezésekkel. A DIY naptárnak csupán egyetlen fontos jellege van, hogy a te igényednek feleljen meg, ne próbálj meg senkit sem utánozni, mert nem biztos, hogy az illető módszere nálad is megfelel.
A munka megkezdése előtt tervezd el, mit is szeretnél készíteni. Válaszolj arra a kérdésre, hogy a naptár mekkora legyen, álló vagy fektetett pozícióban legyen, milyen eszközökkel dolgoznál és arra, mi a célod. Szeretnél jegyzetekkel is ellátni az adott hónapot? Nem csak egy személyre használnád, hanem az egész családra? Én a sajátomat A5-ös méretben, fektetve készítettem el, amihez nem használtam mást, mint sok fekete és színes filcet, majd az egészet két oldalt kilyukasztva madzaggal fellógattam két szögre.
Ha neked sem megy jól a rajzolás, de szeretnél néhány csinos ábrát, vedd alapul ezt a Pinterest táblát,garantált inspirációt nyújt.
Néhány ötlet inspirációként
- A méret: nem kell a szabványt követni. X-acto kés segítségével bármit könnyen méretre vághatsz. Ha nincs ilyen eszközöd, hajlítsd be a papírt, és az így keletkezett vonal mentén óvatosan nyírd el.
- A tájolás: A legelterjedtebb típus az álló, de főleg falinaptáraknál jellemző a fekvő nézet. Ha kísérletezős kedvedben vagy, olló és elforgatás segítségével rögtönözz gyémánt alakút, de akár különböző mintákat is kivághatsz.
- A papír: Ha unod a fehéret, válassz színeset! Azt viszont tartsd szem előtt, hogy sötét árnyalathoz szükséged lesz világos filcre, tollra.
- A dimenzió: Ki mondta, hogy csak a 2D-s naptárak érnek? Dekorgumi segítségével készíthetsz hozzá kitüremkedő elemeket is.