A digitalizációnak és a technikának hála mára már olyan dolgokra vagyunk képesek, amelyekről száz évvel ezelőtt csak álmodni mertek. Mindezek ellenére az analóg és a digitális módszer nem kéz a kézben jár, hanem inkább egymás vetélytársai. Szerintem ez nem jó hozzáállás, úgy vélem, a két módszer versenyeztetése helyett inkább meg kéne vizsgálni, mikor melyik módszer a hatékonyabb.
A digitális módszer hatékonyabb, ha...
- Ha csoportban dolgozol
A különböző teendőlisták és doksik egyik nagy előnye, hogy megoszthatóak. A Basecamp-hez hasonló appok például pontosan a csoportmunka elősegítése céljából keszültek, a legkülönbözőbb teendőkre jelölhetsz meg embereket, jegyzetekkel elláthatóak és nyomon követhető, hogy ki éppen hol tart a feladatban.
- Ha sokat ingázol
Ha regisztrálsz az adott applikációba, a fiókodhoz bármilyen eszközről hozzáférhetsz. Megírod a bevásárlólistát az asztali gépről, az ebédszünetben hozzáírsz néhány tételt a táblagépről, majd a boltban a telefonodról leolvasod azt.
- Ha mindig minden borul
Másik nagy érv az appok mellett, hogy könnyen szerkeszthetőek. Míg az analóg módszer során a boruló tervezetből egy nagy káosz lesz, az appoknál bármikor "benyomható az újratervezés gomb".
Az analóg módszer hatékonyabb, ha:
- Ha a különböző appok struktúrája nem neked való
Én például ezzel a problémával küszködtem, egyszerűen egyik app sem állt kézre, és a Google Calendarnak csak az asztali verziója jött be. Így találtam rá a bujóra, ami azóta is hűséges társam.
- Ha a munkádból adódóan nem lehetsz online/nem nagyon hordhatsz magadnál telefont, tabletet
Mert bizony vannak ilyen munkahelyek. Vagy a protokoll és a biztonsági előírások miatt vagy mert az adott munkakörülmények során a telefon/tablet könnyen megsérülhet. Ebből adódóan jobb, ha inkább az analóg módszer mellett maradsz, nincs értelme több tízezres termékek épségét kockáztatni.
- Ha szereted a papírírószert
n is ezek közé az emberek közé tartozom. Bármennyire is szerelmem a technika, olyan környezetben szocializálódtam kiskoromban, ahol a papír, a ceruza és a könyv volt a legjobb barátom. Ebből a kis apróságból adódóan hatékonyabb vagyok, ha a saját módszerem alapján megszerkesztem a bujómat. Hangozzon hajmeresztően, de mivel szeretek foglalkozni a bujómmal, nagyobb lelkesedéssel állok neki a teendőknek. Ez egyszerű pszichológia.