Az olvasottság nem publikus.

Jegyzetlap

  • Tanulás, produktivitás
  • Bullet Journal
  • Beszélgetés
  • Blog
Produktív szeretnék lenni..., de mégis szabotálom önmagam

Produktív szeretnék lenni..., de mégis szabotálom önmagam

my_post_4.jpg

Az önszabotázs egy ravasz dolog. A legtöbb esetben észre sem vesszük, hogy tudatalatt ezt műveljük, s a mi hibánkat inkább más körülményre/emberre fogjuk. Éppen ezért nagyon fontos foglalkozni ezzel a jelenséggel, mert ebben az esetben mi vagyunk az ellenség.

De nézzük, hogyan definiálom az önszabotázst: Az önszabotázs nem az, amikor a focimeccsen öngólt rúgsz. Az önszabotázs az, amikor el sem mész a meccsre. Öngólt rúgni egy nagyon kellemetlen dolog, de a meccs maradék idejében még van esélyed felülírni a hibát egy kimagasló teljesítménnyel. Ha pedig el sem mész a meccsre, azt jelenti, hogy meg sem próbálod, inkább a kanapén ülve osztod az észt. 

Velem is előfordult már. Pontosan tudtam, hogy nekem szükségem van a könyvtár inspiráló légkörére, ha meg akarok írni egy dolgozatot. Ráadásul a szakszövegek és a források egy kéznyújtásnyira lennének csak tőlem, nem kellene mást tennem, mint elvonszolni magam a könyvtárig, és onnan már menne minden, mint a karikacsapás. Megtettem? Hát, nem. Helyette inkább otthon maradtam, és azon szenvedtem, hogy meg kéne írni azt a dolgozatot. Két nappal a határidő előtt végül rávettem magam, és lássanak csodát, mi történt? Néhány óra alatt könnyedén elkészültem a munkával. Nem volt semmi szenvedés, flow állapotba kerültem. 

Az író Dosztojevszkij szerint azért szabotáljuk magunkat, mert a tervezés állapotában lenni kényelmes, felemelő és izgalmas. Azt hiszem, igaza van. Mindannyian ismerjük azt a helyzetet, amikor valami szuper ötletünk támad, és leülünk megtervezni azt. Gondosan ügyelünk a kivitelezés minden formájára, s ebben az állapotban eluralkodik rajtunk az izgalmas várakozás. Mint gyermekkorunk szentestéin. A tervezés fázisa pszichológiai szempontból még a sikernél is jobb, hiszen a cél elérésével mindig van valami baj: vagy sokkal jobb, mint hittük vagy sokkal rosszabb, ráadásul ott van az a szorongás, amely nem tudja, mi legyen a következő siker utáni lépés.

Mit lehet hát tenni az önszabotázs ellen?

  • Tudatosság

Önmagunk állandó monitorozása elengedhetetlen az életben. Ha felismerjük, hogy önszabotázst hajtunk végre, már könnyebben tudjuk azt kezelni, úgyhogy a nulladik lépés ez lenne. 

  • Hozzunk létre védelmet

Az önszabotázs a maga módján segíteni akar nekünk, hiszen mint említettem, meg akar tartani egy kényelmes állapotban. Ebből adódóan a legjobb stratégia az, ha megteremtjük magunknak a produktivitás utáni saját kényelmünket. Hogy konkrétabb legyek: ha újra előfordulna velem egy dolgozatírós helyzet, megígérném magamnak, hogy a dolgozat befejezése után megjutalmazom saját magamat egy jógaórával, jó teával, kellemes beszélgetéssel, stb. Ezáltal az automatikusan dolgozó önszabotázs nem fogja megtapasztalni a produktivitás utáni ürességet, mert már átlendültem egy másik kellemes állapotba. 

  • Végezzük az adott dolgot társaságban

Társaságban alapjáraton még akarunk felelni, még akkor is, ha a barátainkkal vagyunk. Senki nem szeret haszontalannak, gyengének és szerencsétlennek tűnni. Szóval ha újra problémám adódna a dolgozatírással, csak meg kéne kérnem az egyik barátomat, hogy jöjjön el velem a könyvtárba, és dolgozzunk egymás mellett. Ez a módszer nem csak az önszabotázst hárítja el, de motivál is. 

Veletek is előfordult már, hogy szabotáltátok saját magatokat? Ha igen, milyen formában nyilvánult meg? Tudassátok velem a kommentmezőben :)

Illetve: elindítottam egy zárkörű FB-csoportot. a Tanuljunk együtt nevűt.! Ezt a csoportot azért hoztam létre, hogy segítsük és motiváljuk egymást a tanulásban. Itt nyugodtan lehet "nyavalyogni" a sok-sok tanulnivalóról, illetve annak nehézségéről. Lehet segítséget kérni egymástól, legyen szó matematikáról, bölcseletről vagy bármi egyébről. Ne féljetek kiadni magatokból a tanulás miatti stresszt és feszültséget sem. Remélem, minél többen csatlakoztok, mert szeretnék közelebb kerülni hozzátok és szeretném, ha kialakulna egy jó blogos közösség. Csatlakozz!

Kövess itt is!

instagram.pngface_book.png. 

Image already added
komment segítség produktivitás önszabotázs Segítség Tovább
Produktív szeretnék lenni..., de mégis szabotálom önmagam Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Mentális felfrissülés és fizikai kikapcsolódás: a medence (x) Mentális felfrissülés és fizikai kikapcsolódás: a medence (x)
  • Hogyan változtatta meg az életemet a bullet journal? Hogyan változtatta meg az életemet a bullet journal?
  • Őszre hangolódva: kurzusajánló Őszre hangolódva: kurzusajánló
  • Sziget Fesztivál - mi van a koncerteken túl? - cirkuszi előadások Sziget Fesztivál - mi van a koncerteken túl? - cirkuszi előadások
  • Angol nyelvtanulás önszorgalomból - 0. hét Angol nyelvtanulás önszorgalomból - 0. hét

A bejegyzés trackback címe:

https://jegyzetlap.blog.hu/api/trackback/id/tr7613690172

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Facebook

Jegyzetlap

Ez a blog kipróbált módszertani segítséget nyújt mindazoknak, akik élvezetesebbé, játékosabbá és mégis hatékonnyá szeretnék tenni a tanulás folyamatát. Az itt található posztok nem fordítások, hanem az ismerőseim és az általam kipróbált módszerekről szólnak, figyelembe véve a magyar oktatási rendszer természetét.

Mindemellett kiemelt hangsúlyt fektetek a mentális és lelki betegségekre, mert úgy tapasztaltam, a magyarországi mentálhigiéniai állapot katasztrófális. Úgy vélem, erről ma igenis beszélni kell, ráadásul az elavult elhallgatós módszer begyűrűzik az iskolákba is, nagyon sok szorongó, lelkibeteg diákkal lehet találkozni. Tenni szeretnék valamit ez ellen!

Abban az esetben, ha kérdésed vagy felmerülő problémád lenne, kérlek írj egy emailt a jegyzetlapblog@gmail.com címre. 

Keresés

Instagram-doboz

@anita_happyproductivity

határ a csillagos ég!
süti beállítások módosítása
Dashboard