Először is: gratulálok! Gondolom, még néhány napig tartani fog a sikeres felvételiből adódó mámor, de utána megkezdődik a szervezkedés és az aggódás. Ebből adódóan szeretnék neked egy kis segítséget nyújtani, úgy, mint egyik egyetemi polgár a másiknak.
Életem legboldogabb pillanata volt, amikor felvettek az egyetemre. Számomra a gimnázium az a börtön, a szabad döntések hiánya és a gyomorgörcs helye volt, és az egyetem szimbolizálta a felnőtt döntéseket, a szabadságot és az izgatottságot.Tény, hogy az egyetemi életem sem alakult problémamentesen, de sokkal boldogabb vagyok itt, mint gimnáziumban valaha voltam. Úgyhogy jöjjenek azok a tippek!
- Ne aggódj a bürokrácia miatt
Elsőre talán bonyolultnak tűnhet az egyetemed Tanulmányi Rendszere, a Neptun és az ETR használata, de emiatt nem kell aggódnod, elég hamar bele lehet tanulni. Az indulásnál sajnos elengedhetetlen a papírozás, de utána már könnyebben lehet boldogulni. Egyetlen egy dolgot fogadjatok meg: intézkedjetek időben!
- Szálláskeresés
Abban az esetben, ha más városba mész lakni egyetemistaként, minél előbb érdemes szállást nézni. Kollégium esetében valamivel könnyebb helyzetben vagy, de ne felejtsd el: a kollégiumba sem jut be mindenki. Személy szerint én nem nyertem felvételt anno az ELTÉ-s kolikba, úgyhogy albérletbe kellett mennem. Három évvel ezelőtt még könnyebben ment a lakáskeresés, de ami most megy az ingatlanpiacon... az valami őrület. Érdemes különböző albérletes Facebook-csoportokat figyelned, itt könnyebben ki lehet szúrni a csalókat, és kellőképpen pörög a rendszer. Illetve Budapesten, nagyobb városokban akad néhány magánkollégium is, ez is egy kellemes opció lehet.
- Gólyatábor
Abban az esetben, ha a gólyatábor nincs összekötve a beíratkozással és a tanulmányi ismertető prezentációkkal, érdemes megfontolnod, tényleg akarsz-e menni a gólyatáborba. Az tény, hogy egy ilyen program jó buli lehet, megismerkedhetsz a csoporttársaiddal, viszont ne felejtsd el: további 3 éved van rá, hogy megismerkedj velük. Én nem vettem részt a gólyatáborban, mert nem érdekel kimondottan az alkoholizálás és a bulizás, ráaádásul fizetni sem akartam érte. A szakomat illetően nem ért információhiány, tökéletesen megvoltam gólyatábor nélkül.
Szakos csoport
A szakos Facebook-csoport nagyon király dolog, ez lesz az a hely, ahol egymástól fogtok jegyzeteket kuncsorogni a vizsgaidőszak kellős közepén. Érdemes egy ilyen csoportban tag lenni, mert azon kívül, hogy egymásnak segítetek a tárgyaknál, egyéb bürokratikus információk is kikerülnek ide, már a felvételit követő időszaktól kezdődően. Ráadásul néhány HÖK-ös is tagja a csoportnak, akik bármikor tudnak neked segíteni, ha kérdésed adódna. Plusz ismerkedésnek sem utolsó.
Ennyi lenne hát az egyetemista, 0. lépés. Abban az esetben, ha szeretnétek még egyetemista-felkészítő posztot, kérlek, jelezzétek nekem.