Lassan megindul az egyetemi felvételivel kapcsolatos huzavona és idegeskedés. A saját tapasztalataimból pontosan tudom, hogy ebben az időben nagyon sok minden történik egy végzős középiskolás életében, és akár az is előfordulhat, hogy még nem tudod biztosan, jelentkezel-e egyetemi képzésre vagy sem. Ez a poszt ezt szándékozik bemutatni.
- Felnőtté tesz
Az egyetemen már nem pátyolgatnak úgy, mint a középiskolában. Itt nincs egy osztályfőnök, aki figyelmeztet, mikor van határidő. Mindenre neked kell figyelned, és ha elmulasztod, vállalnod kell a felelősséget. Ezen kívül talán egy másik városba költözöl, ahol egyedül kell boldogulnod, valamiféle háztartást fogsz majd vezetni, másokkal kell együttélned. Egyszerre izgalmas és ijesztő kaland.
- Más megvilágításba kerül a tanulás
Aki azt mondja neked, hogy a középiskola/egyetem befejeztével már nem fog kellened egy betűt sem tanulni, az hazudik. Szinte minden egyes szakma folyamatos változásban van, új ismeretek lépnek be, és ezeket a munkád során mind el kell majd sajátítanod. Arról nem is beszélve, hogy a technológia és a robotika előretörése miatt a régi állások egy része megszűnik majd, és a helyükbe újak lépnek. A mostani középiskolai rendszerünk semmi alkalmat nem ad arra, hogy te oszd be az idődet, míg az egyetemen az órarended megszerkesztése, a saját időbeosztásod elkészítése során sokkal nagyobb szabadságot élvezhetsz. Személy szerint én például az első szemeszterem közepén döbbentem rá, hogy számomra a délutáni órák jobban megfelelnek a tanulást illetően. Arról nem is beszélve, hogy a tananyag mennyisége itt többszöröse a középiskolainak, ráadásul a tempó is gyorsabb. Rájössz, hogy a középiskolai univerzális időbeosztás valójában mekkora bullshit, és próbálod kitalálni, neked mi válik be a legjobban, hogy aztán ezt beilleszhesd a felnőtt élet elvárásaiba.
- Ismeretségek és kapcsolatok
Ha nem különösebben érdekel az egyetemi élet, még akkor is érdemes beiratkoznod egy képzésre, mert ezáltal remek szakmai kapcsolatokat szerezhetsz. Az egyetem egy szellemi aranybánya, jobb esetben a szakma elismert képviselői dolgoznak ott, rosszabb esetben meg ismerik a szakma elismert képviselőit. Mindemellett nem csak az oktatók között, de a saját hallgatótársaid között is érdemes körülnézni, mert a barátságok mellett akár szakmai projektek is születhetnek.