Te, mint egyetemista az év egyik legstresszesebb és megterhelőbb szakaszát éled: a vizsgaidőszakot. Minden bizonnyal már a szemeszter elején megfogadtad, hogy tanulni fogsz, sokat, de amikor elérkezett a szorgalmi időszak vége, hirtelen az összes belefektetett energia semmissé vált, és úgy érezted, mindent kezdhetsz elölről, és soha nem fogsz a tananyag végére érni.
Ez sajnos egy olyan érzés, ami csak az államvizsgázás után fog elmúlni. Egy egyetemen soha nem lehet eleget tanulni, és ez a stressz bizony kimerítő tud lenni. Napi 14 óra folyamatos koncentrálás után az embernek olyan jól esne egy kicsit kiszabadulni, de hát nincs rá idő, mert vár a recepcióelmélet és a hermeneutika.
Éppen ezért tartottam mindig nagyon fontosnak, hogy bizonyos tanulással töltött napokat a lakáson kívül abszolváljak. Ennek köszönhetően egyrészt nem csak a négy falat kell napi szinten bámulnom, de lehetőségem van egy kis friss levegőt szívni, emberek között lenni, illetve helyzettől adódóan valami finomat inni. Ebben a bejegyzésben tehát azokról a számomra kedves helyekről lesz szó, ahová régebben szívesen jártam tanulni, most pedig olvasgatni és dolgozni.
Még mielőtt belekezdenénk, fontos leszögeznem, hogy ez a poszt nem fizetett tartalom, nem kapok érte semmilyen juttatást, csupán a véleményemet írom le.
FSZEK
A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Központi Könyvtára számomra az abszolút favorit. Mindig is romantizáltam a szépen megmunkált, régies hatású könyveket robosztus asztalokkal és gyér világítással, miközben mindent áthat a régi könyvek illata. A Kálvin-tér közelében lévő épület negyedik emeleti olvasótermei pontosan ilyenek, ezért azt hiszem egyértelmű, hogy szinte azonnal bevetettem magam valamelyik fotelbe. Még most is, az államvizsgám után is szívesen térek be ide, és csak élvezem a nyugodt légkört, a sok-sok könyvet.
Itt született meg a teljes szakdolgozatom. Szeretem, mert eddig szakirodalom és kikapcsolódás terén eddig még sosem hagyott cserben, a könyvtár rendszerének kiismerése után mindent sikeresen megtaláltam. Természetesen a rendszernek sok hibája van, néhol kisebb korszerűsítésre szorul, de számomra a nyugalom megtestesítőjét jelenti. Mind egyedül, mind csoportban történő tanulásra is alkalmas a hely, bár vizsgaidőszakban kicsit zsúfolt.
(Fotó : Balkányi László / We Love Budapest)
Massolit Books & Café
A Massolit egy kis ékszerdoboz a hetedik kerület kellős közepén. Még első szemeszteres koromban találtam meg, és nagyon megtetszett, mert a hely igazán hangulatos. Egy barátommal ültünk be beszélgetni, de az első negyed órában csak az érdekesebbnél érdekesebb könyveket nézegettük. Van itt minden, leginkább idegen nyelvű szakirodalom, képeskönyvek, leírások. Azóta már többször visszatértem ide, mindig barátságos kiszolgálást tapasztaltam, és előnyként könyvelhettem el, hogy soha nem volt túlzsúfolt a hely, és a könyves atmoszférának köszönhetően nyugodtan lehetett dolgozni, olvasgatni, nem zavart senki sem.
(Fotó: Kelet Facebook oldal)
Kelet Kávézó és Galéria
Az én esetemben mondhatni, hogy a Kelet Kávézó a budai oldal Massolitja. Amikor még a budai oldalon laktam, nagyon szerettem idejárni, mostanában sajnos nem esik gyakran útba. A helyiségben mindenhol könyvek találhatóak, a kellemes hangulatnak köszönhetően nagyon könnyű itt inspirálódni és koncentrálódni. Ha jól tudom, az itt elhelyezett könyvek cserekönyvek, szóval maga a több ezer darabból álló készlet hamar cserélődik. Sajnos negatívumként kell kiemelnem, hogy ahányszor voltam ott, csak nehezen találtam helyet, mert olyan sokan tartózkodtak a kávézóban.
(Fotó: ELTE Egyetemi Könyvtár honlapja)
Egyetemi Könyvtár
Volt ELTÉ-s hallgatóként a könyvtári tagságért nem kellett fizetnem, és ennek ellenére rengeteg könyv található meg. Még a vizsgaidőszak kellős sem találkoztam itt sok emberrel, ezért ha tehettem, nem volt szükségem egyéb extra könyvre, csak bepakoltam a jegyzeteimet, és beültem ide. Mit ne mondjak, a látvány magáért beszél, igazi tanulós hangulatot képes adni. A képen látható olvasó mellett további asztalok találhatóak meg a könyvtár kölcsönző részlegénél. Előny, hogy a szépirodalmi és a szakmai kötetek mellett folyóiratok is vannak.
Ezeket az említett helyeket még a mai napig aktívan látogatom. Nem csak tanulásra, olvasásra vagy dolgozásra lettek a kedvenc helyeim, de szívesen beszélgetek itt a barátaimmal, vagy ajánlom mások figyelmébe. Talán nem a legextrább helyek, de számomra sokat jelentenek. Neked melyik lesz az új kedvenced?