Sok hazugság, mítosz és romantikus felfogás övezi az egyetemet, ugyanakkor a másik oldal, az egyetem démonizálása is megnyilvánul. Szeretném, ha mind a gólyák, mind a pedig a jövendő egyetemisták tisztán látnának ez ügyben, úgyhogy egy letisztult, őszinte posztot olvashattok.
- Szabadság
Az egyetemen senki nem mondja meg, mit mikor és hogyan csinálj. Te veszed fel a tárgyaidat, neked kell figyelni az adminisztrációs határidőkre, az egyetemmel kapcsolatos pénzügyeidre, arra, hogy reggel időben felkelj, az étkeztetésre. Egyszóval mindenre. A szabadság jó móka, de elvezet a következő ponthoz:
- Felelősségvállalás magadért
Egyes egyedül neked kell felelned a saját tetteidért vagy éppen azért, ha valamit elmulasztottál. Itt már senki nem fogja a kezedet, mint a gimiben. Ha valamit nem fizettél be, annak komoly anyagi és egyéb következményei lehetnek. Ha nem jól veszed fel a tárgyakat, lehet, elintézel magadnak egy egy éves csúszást.
- Könyvtár 0-24-ben
Az egyetem könnyűnek tűnik, igaz? Hiszen be sem kell járni órára, a vizsgán könnyen átszambázol kettessel - vagyis ezt hiszed. Bizony vannak olyan tárgyak, ahol még a kettesért is rengeteget kell tanulni. Ha megteheted, hogy nem jársz be órára, még azt is utólag be kell pótolnod, mert a tananyag nem fogja megtanulni saját magát.
- Dolgozni kell
Projekt munka, beadandó, kiselőadás, prezentáció, évközbeni zh-k, röpdolgozatok. Ezekről valamiért nem szeretnek beszélni az emberek, pedig az egyetemen is létező dolgok. Rengeteg olyan órád lesz, ahol majd aktívan kell dolgoznod, és a tanárok nem szeretik a lusta diákokat, hiszen te választottad azt a szakot.
- Kolléga vagy
Akár tegeződtök, akár magázódtok, az egyetemen már nem a gimnáziumban megszokott alárendelt viszony uralkodik. Fel kell nőni hozzá, de az oktatok a kollégát látják benned, akinek figyelnek a teljesítményére, a munkájára és a gondolataira.