Magyarországon szinte minden egyetemen és főiskolán találkozni lehet a beadandó dolgozat/szakdolgozat/tudomány esszé fogalmaival. Ezek bár különböző dolgok, az alapjuk mégis ugyanaz: a kutatómunka. (Természetesen a középiskolásokról sem feledkeztem el, de lássuk be, a felsőoktatásban nagyobb gyakorisággal fordulnak elő ilyen dolgok). Lássuk, hogyan érdemes kutatómunkát végezni.
0. lépésként fontos, hogy minél pontosabb fogalmad legyen a kutatási témáról. Persze nem baj, ha ez nincs így, de akkor több idő fog elmenni a felesleges kutatásra.
- Wikipédia
Nem, nem viccelek. Nem magukra a szócikkekre gondolok, hanem a szócikkek alatt található forrásmegjelölésre. Az a szócikk legyen bármennyire rossz minőségű, az nem magát a forrást, de a készítője interpretációs készségét minősíti. Érdemes az angol Wikipédiára is ellátogatni, vagy ha más nemzetiségű dologról írsz (például francia építészet), akkor az adott nyelv Wikipédia honlapjára. Ha nem érted az adott nyelvet, ne aggódj, sok tanulmánynak készült már magyar fordítása.
- Egyetemi syllabus
X időre visszamenőleg megtalálhatóak az egyetem/kar honlapján a meghirdetett kurzusok és azok syllabusai. Böngészd végig, hogy a kurzust tartó tanár milyen kötelezőket és ajánlott olvasmányokat adott meg.
- Könyvtárkatalógus
Én a Szabó Ervin Könyvtár katalógusa segítségével szedtem össze a szakdolgozatomhoz tartozó olvasmányokat. Az előző példánál maradva egyszerűen begépeled a rendszerbe a "francia építészet" kulcsszót, majd végigböngészed a címszó alá tartozó olvasmányokat. Sok olyan lesz, ami elsőre nem fog stimmelni, akadnak majd olyanok, amelynek csak a címe lesz használható, de megéri a munkát, mert a maradék bizony releváns szakirodalom lesz.
- Google Scholar (Tudós)
A Scholar olyan, mint egy nagy könyvtárkatalógus, csak éppen az interneten fellelhető összes tartalomra keres rá, és abból dobja ki neked a relevánsakat. Ha tényleg semmilyen kiindulóalapod nincsen, érdemes a Scholart használni, Értesítőket állíthatsz be az adott kulcsszavakra, saját könyvtárakat hozhatsz létre. Ha szeretnétek, írhatok majd egy részletesebb bejegyzést a Google Scholar használatáról.