Ha felkészületlenül mész vizsgára, ne fuss el. Még az ilyen elpocsékoltnak tűnő vizsgaalkalmak is hasznosak lehetnek, amelyekből sokat tanulhatsz.
A legfontosabb, hogy próbáld meg.
Írásbeli vizsga során igenis ülj neki azoknak a feladatoknak, sajtold ki magadból az addig meglévő kevés információt. Vedd végig az összes kérdést, és alaposan nézd át azokat, ezzel nem csak ismételsz, de legalább megtudod, milyen típusfeladatokra számíthatsz a későbbiekben. Mint mondtam, minden kérdésen dolgozz egy kicsit, okoskodj, tippelj, és a poén kedvéért add be a tesztet. Akad olyan, hogy csak felkészületlennek érzed magad vagy pedig rosszul értékeled a képességeidet. Persze a legtöbb esetben nem erről van szó, de a kijavítás után legalább fogod látni, pontosan mire kell rágyúrni.
Szóbeli vizsga esetén egy kicsit nehezebb helyzetben vagy, de itt sem érdemes elmenekülni, fel kell vállalnod a saját felkészületlenségedet. Igen, még egy rosszindulatú tanár esetében is. Biztos vagyok benne, hogy valamilyen átfogó, már-már banális általános tudással rendelkezel a témát illetően, sőt talán az első órán még bent is voltál. Ilyen esetben a tanár látja, hogy próbálkozol (sicc, rosszindulatú oktatók!), úgyhogy biztos fel fog tenni néhány kérdést, talán még rávezetni is segít. Ne zárkózz el a kérdések elől, talán még magadat is sikerül meglepned. Legrosszabb esetben meg legalább fogod tudni, az oktató miként képzeli el a tananyag visszaadását.