Ezt az elméletet Howard Gardner állította fel 1983-ban, amely szerint az intelligenciát többféle képesség alapján kell meghatározni, s nem csupán egy döntő tényező van. A többféle intelligencia elméletét a Frames of Mind: The Theory of Multiple Intelligences című könyvében dolgozta ki, lessetek rá, ha bővebben érdekel a téma. Ebben a könyvben Gardner 8 különböző kritériumot állapított meg, ám idővel még hozzáadott további kettőt. Ezek a kritériumok határozzák az adott intelligencia alapjait. Nézzük, melyekről is van szó pontosan.
- Zenei
A zenei intelligenciával rendelkező emberek kimondottan érzékenyek a ritmusra, a hangszínekre, a melódiára, illetve kifinomult hallással, akár abszolút hallással rendelkeznek. Könnyen tanulnak meg énekelni és hangszeren játszani, a zene áthatja az életüket.
- Vizuális
Ez az intelligenciatípus könnyen tájékozódik a térben, a tanulás során leginkább a vizuális elemeket kedveli. Az agy ilyenkor arra is képes lehet, hogy fényképszerűen rögzítse a lapra írt dolgokat, amelyet aztán bármikor elő tud hívni. A vizuális intelligencia része az általános intelligenciateszteknek, ezért aki ebben a szekcióban magas pontszámot ér el, garantáltan jobb eredményt ér el.
- Verbális
A verbális intelligencia szintén része az általános intelligenciateszteknek. Aki ezzel rendelkezik, az jól bánik a szavakkal, könnyen tanul nyelveket, nem okoz neki gondot a az idegen szavak bemagolása. Ide tartoznak azok az emberek, akik játszi könnyedséggel sajátítanak el idegen nyelveket vagy éppen jól megszerkesztett történetekkel állnak elő.
- Logikai
Ez az az intelligenciatípus, amelyet nagyrészt az általános intelligenciateszteken mérnek. A logikai intelligenciával rendelkezők jól bánnak a számokkal, a világot logikai struktúrákban látják, és jellemző rájuk a kritikai gondolkodás.
- Kinetikus
A kinetikus intelligencia a sporthoz és a mozgáshoz tartozik. Aki ebben járatos, az könnyen irányítja és veszi rá a szervezetét a különböző bonyolult mozdulatokra, ami elengedhetetlen a tánchoz, a versenysporthoz vagy éppen a rendfenntartó szervekhez.
- Interperszonális
Az interperszonális ember könnyen felfedezi és megérti a másik ember hangulatát, érzéseit. Kifinomult empátiával rendelkezik, illetve hamar észreveszi a hazugságot.
- Intraperszonális
Ez az intelligenciatípus az önmegfigyelésben járatos. Képes megérteni a saját érzéseit, meg tudja jósolni a jövőbeni érzéseit és reakcióit bizonyos helyzetekre. Tisztában van a jó és a rossz tulajdonságaival, az erősségeivel és a gyengeségeivel.
- Természeti
A természeti intelligenciával rendelkezők könnyen felismerik a természet különböző variációit, részletekbe menően vizsgálják a környezetet.
- Egzisztenciális
Ez a fajta intelligenciatípus leginkább a pénzügy világához tartozik. Az ilyen ember nagyon jól bánik a pénzzel, megérti a piac és a tőzsde gyors változásait. Képes arra, hogy egy kényelmes életet biztosítson magának és családjának.
- Morális
A morális intelligencia az egyik legkevesebbet tárgyalt intelligenciatípus, ami leginkább a mai versenyszférának és a mindenkin átgázoló hozzáállásnak köszönhető. Ez a típus nem csak magával és a közvetlen környezetével törődik, érzékenyen érinti őt a másik ember szenvedése és a társadalmi egyenlőtlenség.