Helytállni a mai munkaerőpiacon egyáltalán nem könnyű. A munkavállalók legszívesebben a huszonéves, sok tapasztalattal rendelkező, gyermektelen, egészséges, jól kommunikáló, megfelelően képzett munkavállalókat foglalkoztatnák, azonban ilyet nagyon ritkán találni. Mondhatni lehetetlen, hiszen hogyan lehetne egy frissdiplomásnak 5 éves tapasztalata.
A helyzet az, hogy valójában nem lehetetlen, csupán elég keményen kell hozzá dolgozni, és ebből adódóan szerencsésnek is kell lenni. Én abban hiszek, hogy hosszútávon csak az lehet szerencsés, aki megdolgozik érte. Ebben a posztban szeretnék nektek néhány ilyen alternatívát nyújtani, ami bár nem lesz a legpatinásabb tapasztalat, de az önéletrajzod már nem fog az Iskolák rubrika után betelni.
- Légy aktív középiskolásként is!
Csatlakozz az iskolai diákszövetkezethez, dolgozz a sulis lapnál, vegyél részt az énekkarban, járj szakkörökre. Ha elmúltál 16, a szünetekben (főleg nyáron) munkát is vállalhatsz. Érdemes valami olyasmi után nézned, ami beleesik az érdeklődési körödbe, ezáltal tapasztalatokat szerezhetsz a saját területeden.
- Vállalj diákmunkát!
Ha betöltötted a 18-at, vagy már egyetemista vagy, nézz körül valamelyik szimpatikus diákszövetkezetnél, és vállalj általuk munkát. Ha még bizonytalan vagy az elhelyezkedésedet illetően, próbálj ki minél több mindent. Ehhez még csak elköteleződnöd sem kell, beugorhatsz egy-két napra ruhaboltosnak, baristának, host/hostessnek vagy éppen adminisztrátornak.
- Gyakornoki pozíciók
Ha komolyan veszed a gyakornoki pozíciódat, az egy szuper referencia lehet a későbbiekben. Ha van rá lehetőséged, menj el minél több helyre, még akkor is, ha nem fizetnek. Ha jól választod meg a munkahelyet, illetve a te motivációd is rendben van, akkor a fizetés helyett tapasztalatot nyersz.
- Nézz körül az egyetemen!
Szívesen segítenéd a hallgatókat? Jelentkezz HÖK-ösnek. Ha írni szeretsz, csatlakozz a sulid/karod lapjához. Sok helyen lehetőség van mentornak jelentkezni, ahol vagy a hátrányos helyzetűeket vagy pedig a gólyákat mentorálhatod. Érdemes körülnézni valamilyen adminisztrációs munkakör után is.
- Építsd ki a saját referenciáidat!
Publikálj, blogolj, indíts YT-csatornát, filmezz, vágj videót, rajzolj, legyél virtuális assziszens, készíts podcast-okat, fotózz, a határ a csillagos ég. Mindezekhez érdemes egy saját néven futó honlapot indítani (még csak domain névért sem kell fizetni, használj egy ingyenes platformot), ami portfólióként szolgálhat.
(Ez a bejegyzés leginkább azoknak szól, akik megtehetik, hogy az egyetem alatt a saját szárnyukat próbálgassák. Nem célom az igét osztani azoknak, akik szinte napi 8 órában dolgoznak a megélhetésükért, bár remélem, az ő esetükben is tudtam hasznos információkat nyújtani)
Illetve: elindítottam egy zárkörű FB-csoportot. a Tanuljunk együtt nevűt.! Ezt a csoportot azért hoztam létre, hogy segítsük és motiváljuk egymást a tanulásban. Itt nyugodtan lehet "nyavalyogni" a sok-sok tanulnivalóról, illetve annak nehézségéről. Lehet segítséget kérni egymástól, legyen szó matematikáról, bölcseletről vagy bármi egyébről. Ne féljetek kiadni magatokból a tanulás miatti stresszt és feszültséget sem. Remélem, minél többen csatlakoztok, mert szeretnék közelebb kerülni hozzátok és szeretném, ha kialakulna egy jó blogos közösség
Kövess itt is!